Zemgale
Aizkraukle un Aizkrauklesrajons
Bauska un Bauskas rajons
Dobele un Dobeles rajons
Jelgava un Jelgavas rajons
Jēkabpils un Jēkabpils rajons
 

DOBELE

            Pilsētas tiesības Dobele ieguva 1917.gadā, bet Dobeles vārds rakstos minēts jau 1254.gadā. Klimats šeit ir viens no siltākajiem un sausākajiem Latvijā.
Teritorijas lielums - 8 km².
            Dobelene, Doblen, Добленъ – tie visi ir Dobeles vārdi dažādos laikos. Zemgales auglīgā zeme un rosīgā tauta bija labi  pazīstama sirotājiem un tirgotājiem, kuri bieži apmeklēja Lielupes grīvu. Vikingi, lietuvieši, krievi, lībieši nāca šajā   zemē  postīt, dedzināt zemgaļu sētas un aizvest gūstā ļaudis.   Lai sargātu savu brīvību, zemgalieši meklēja sabiedrotos.   Gāja    gadi gan ar miera līgšanu, gan ar karstiem strīdiem.
            Pienāca 1219.gads, kad notika pirmās nopietnās zemgaļu sadursmes ar vācu krustnešiem: zemgaļu valdnieks Viestards cīnījās ar bruņās kaltiem vīriem Mežotnē. Zemgaļi juta, ka viņu brīvība tiek  apdraudēta, bet krustneši izjuta cieņu par tik niknu pretošanos.
            No 1236.–1250.gadam Zemgalē valda relatīvs miers, bet nekas nav galā, jo pāris gadus vēlāk sākas Zemgales dalīšana starp Livonijas ordeni, Rīgas arhibīskapu un Rīgas domkapitulu. 1254.gadā vēstures dokumentā – Zemgales dalīšanas aktā – pirmo reizi rakstos tiek minēts Dobeles vārds
            Kopš tā laika Dobeles vārds nav izzudis no vēstures lappusēm, lai arī daudzas no tām bijušas sāpju un asaru pilnas. Pāri zemgaliešu nedienām uzvirmojusi rosība, panākumi un prieks: 1495.gadā sākas baznīcas celtniecība, tai līdzās veidojas tirgus laukums.             
            17.gadsimtā, Hercoga Jēkaba valdīšanas laikā, uzceļ kokzāģētavu, darbojas ūdensdzirnavas, vilnas kārstuve un etiķa darītava. 19.gadsimtā izbūvē dzelzceļa līniju Jelgava-Mažeiķi-Liepāja, 1870.gadā Dobelē notiek 1. Kurzemes dziesmu svētki.
            Pirmā pasaules kara laikā lielākā daļa Dobeles iedzīvotāju dodas bēgļu gaitās. Dobele pārmaiņus atrodas vāciešu, lielinieku un bermontiešu rokās. 1917.gadā Krievijas pagaidu valdība piešķir Dobelei pilsētas tiesības. 1925.gadā tiek apstiprināts pilsētas ģerbonis, kura zīmējums – sarkans lauks ar sudraba svītru valsts karoga dalījumā, pāri tam slīpi novietots zobens – simbolizē zemgaļu varonīgās cīņas. Desmit gadus vēlāk notiek 3. Dobeles novada dziesmu svētki, kuru laikā tiek ielikts pamatakmens tēlnieka Kārļa Zemdegas veidotajam Dobeles atbrīvošanas piemineklim. Šim piemineklim nav lemts ilgs mūžs – 1950.gadā padomju vara to iznīcina uzspridzinot. Vēl pirms tam, jo īpaši 1945.gadā un 1949.gadā, daudzi pilsētas iedzīvotāji tiek pakļauti padomju režīma represijām un deportācijām.

 

Pilsētas
Dobeles rajonā:

DOBELE
AUCE


Dobeles rajonā:

moteļi
viesnīcas
viesu nami
lauku mājas
apartamenti
kempingi
atpūtas bāzes
restorāni
bāri
aktīvā atpūta
pirtis
telpu īre