Madona un Madonas rajons
Ogre un Ogres rajons
Valka un Valkas rajons
Valmiera un Valmieras rajons
 

MADONA

          Madona ir pilsēta Vidzemē, Madonas rajona administratīvais centrs. Pēc iedzīvotāju skaita 25. lielākā pilsēta Latvijā.
Madonas apkārtne bijusi apdzīvota jau senākos laikos, ko apliecina atrastie senkapi pilsētas apkārtnē. Madona rakstos pirmo reizi minēta 1461. g., kad virsbīskaps Silvestrs viņam piederošo Biržu muižas zemi sāka iznomāt. Taču zviedru valdība to atkal pārņēma valsts īpašumā. Pēc Ziemeļu kara Madona kļuva par Krievijas impērijas īpašumu. Imperatore Elizabete (Елизавета Петровна - 29.12.1709.- 05.01.1762.) Biržu muižu, līdz ar dažām citām Vidzemes muižām uzdāvināja grāfam Aleksandram Buturļinam (граф Александр Борисович Бутурлин; 1694–1767).
Imperatore Katrīna II dāvātos novadus vēlāk atpirka, bet tikai tādēļ, lai uzdāvinātu citam galma pietuvinātajam - serbu izcelsmes ģenerālmajoram Maksimam Zoričam. Arī XIX-XX gs. mijā Madonas pilsētas vietā vēl bija Biržu muižas lauki.
Pēc vienas versijas Madonas vārds radies no tuvumā esošā Madonas ezera. Pēc citas, savu nosaukumu Madona ieguvusi no Biržu muižas, ko vāciski sauca Madohn vai Modohn; tāpat to saukuši arī krievi. Tādēļ arī jauno dzelzceļa staciju, pie šaursliežu dzelzceļa līnijas Pļaviņas - Valka nosauca par Madonu. Tā sāka saukties arī apdzīvota vieta, kas sāka augt pēc Madonas stacijas uzcelšanas 1903. g.
Miesta pašvaldības tiesības Madonai piešķirtas 1921. gada 1. jūlijā, bet pilsētas tiesības 1926. gada 7. jūnijā. Kopš 1925.gada 1.aprīļa Madona bija jaundibinātā Madonas apriņķa centrs. 1925. g. Madonā bija 1357 iedzīvotāji.

 

Pilsētas
Madonas rajonā:

MADONA
CESVAINE
LUBĀNA
VARAKĻĀNI


Madonas rajonā:

moteļi
viesnīcas
viesu nami
lauku mājas
apartamenti
kempingi
atpūtas bāzes
restorāni
bāri
aktīvā atpūta
pirtis
telpu īre