Madona un Madonas rajons
Ogre un Ogres rajons
Valka un Valkas rajons
Valmiera un Valmieras rajons
 

GULBENE

           Gulbene ir pilsēta Latvijā, Vidzemes ziemeļaustrumos. Gulbene ir rajona centrs, tā atrodas 186 km no Rīgas.

Rakstītos avotos pirmoreiz minēta 1224. gada Tālavas dalīšanas līgumā starp Zobenbrāļu ordeni un Rīgas bīskapu. Rīgas bīskaps Gulbenē 1340. gadā uzcēla mūra pili. Kādu laiku tajā uzturējās Livonijas Magnuss, bet 1577. gadā pils nonāca krievu karaspēka rokās. Tāpat kā citur Vidzemē, arī Gulbenes apkārtnē krievu karaspēks šajā laikā noslepkavoja vai aizveda gūstā lielāko daļu iedzīvotāju.

Līdz pat XX gs. sākumam Gulbenes pilsēta tā arī vēl nebija izveidojusies. Pilsētas pašreizējās atrašanās vieta bija purvaina un netika uzskatīta par dzīvošanai piemērotu. Pat Gulbenes stacijas vietā kuploja biezs alksnājs. Tomēr, kad 1903. gadā tika izbūvēts Pļaviņu - Valkas šaursliežu dzelzceļš un uzbūvēta Gulbenes stacija, bet pie tās dzelzceļa remontdarbnīcas, stacijas tuvumā sāka parādīties pirmās dzīvojamās mājas. Sākot ar 1918. gadu arī Vecgulbenes muižas zemi sāka sadalīt apbūvei. Agrāk muižas īpašnieki tam bija pretojušies, nevēlēdamies, ka attīstoties miestam, muiža varētu zaudēt apkārtnes centra lomu.

Gulbenei 1921. gadā piešķīra miesta tiesības, bet 1928. gadā tā ieguva pilsētas statusu.

Pēc 2006. gada datiem Gulbenē dzīvo 9347 iedzīvotāji. Viens no interesantākajiem pilsētas objektiem ir Gulbenes - Alūksnes bānītis.

 

Pilsētas
Gulbenes rajonā:

GULBENE


Gulbenes rajonā:

moteļi
viesnīcas
viesu nami
lauku mājas
apartamenti
kempingi
atpūtas bāzes
restorāni
bāri
aktīvā atpūta
pirtis
telpu īre