Kurzeme
Liepāja un Liepājas rajons
Ventspils un Ventspils rajons
Kuldīga un Kuldīgas rajons
Talsi un Talsu rajons
Tukums un Tukuma rajons
Saldus un Saldus rajonsTALSI

Deviņu pakalnu pilsēta ar diviem skaistiem ezeriem. Deviņi pakalni tāpēc, ka Romai bija tikai septiņi, un šajā ziņā Talsi pārspēj Romu. Bergena Norvēģijā, gluži kā Roma, piedēvē sev tikai septiņus kalnus.
Deviņi Talsu pakalni ir Talsu pilskalns (uz kura atradās kuršu pils), Ķēniņkalns (pie kura atrodas Koklētājs), Saules kalns (uz kura atrodas ūdenstornis), Tiguļu kalns (uz kura atrodas muzejs), Baznīckalns (uz kura atrodas luterāņu baznīca), Dzirnavkalns (uz kura kādreiz atradās dzirnavas), Leču kalns (uz kura atrodas piemineklis 1905.g. upuriem), Krievragkalns (uz kura atrodas viesnīca Talsi) un Vilkmuižas kalns.
Vilkmuižas ezeru ieskauj Krievragkalns un Vilkmuižas kalns. No ezera iztek Dzelzupīte, kas ietek Stendes upītē. Nav zināms, kāpēc ezers ieguvis šādu nosaukumu. Pie Talsu ezera, kas agrāk bij savienots ar Vilkmuižas ezeru, atradās senā kuršu pils un pie tās bij izveidojusies apdzīvota vieta-pilsāts. Ironiski, bet kurši tur bij dzīvojuši un piekopuši savas tradīcijas līdz Kurzemes hercogistes izveidošanās laikiem. Pašā pilskalnā ir veikti vairāki izrakumi un atrasti četri tūkstoši senlietu, tai skaitā 11. gs. monētas no Ķelnes, kas liecina par kuršu iesaistīšanos starptautiskajā apritē. Talsi dokumentos pirmo reizi minēti 1231. gadā līgumā ar katoļu baznīcas sūtni Balduīnu no Alnas. Protams, kurši katoļticībā nepārgāja, bet turpināja savas sentēvu reliģiskās tradīcijas, savu mirušo pelnus Vilkmuižas ezerā apglabājot vēl līdz 14.gs. beigām. Ar pavisam primitīvām metodēm (grābekļiem) no ezera izvilktas neskaitāmas (vismaz 2000) kuršu senlietas. Vācieši savu mūra pili (piederīga Ordenim) uzcēla tikai 14.gs. beigās vai 15. gs. sākumā, bet līdz tam fukcionēja kuršu iespaidīgā koka pils. Vācu amatnieki un tirgotāji Talsos uzradās tikai 15.gs. un apmetās pie vācu mūra pils. 15.gs.tika uzcelta pirmā koka baznīciņa, kura 16.gs. pusē bija pussagruvusi, tāpēc tika nolemts celt mūra baznīcu, tomēr jau 1609. gadā arī tās stāvoklis bijis bēdīgs. 1657.g. un 1710. gadā Talsos plosījās mēris un lielākā daļa iedzīvotāju izmira. 1800. gadā Talsos sāka ierasties ebreji no Polijas, sasniedzot pusi no iedzīvotāju skaita, tie pārņēma savās rokās pilsētas tirdzniecību. Pilsētas tiesības Talsi ieguva tikai 1917.g., bet ģerboni, roku ar ozollapu vainagu, 1925.gadā.

 

Pilsētas
Talsu rajonā:

TALSI
SABILE
STENDE
VALDEMĀRPILS


Talsu rajonā:

moteļi

viesnīcas
viesu nami
lauku mājas
apartamenti
kempingi
atpūtas bāzes
restorāni
bāri
aktīvā atpūta
pirtis
telpu īre